Get Adobe Flash player

Обговорюємо Концепцію реформи місцевого самоврядування та проект змін до Конституції України (щодо децентралізації державної влади)

В Пониковицькій сільській раді за участю членів виконкому, депутатів сільської ради, представників громадськості відбулось обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади.
Провела його сільський голова Галина Бенедик. Коментуючи представлену Концепцію реформи та проект змін до Конституції України, відзначила, що ці документи підготовлені на основі пропозицій вітчизняних експертів з питань конституційного права і місцевого самоврядування з урахуванням думки представників органів місцевого самоврядування і Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування. Під час проведення заходу було обговорено пропозиції щодо запровадження трьохрівневої системи адміністративно – територіального устрою України, передачу функцій виконавчої влади від місцевих адміністрацій виконавчим органам відповідного рівня, розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування за принципом субсидіарності і наділення саме громад максимально широким колом повноважень.
За результатами обговорення учасники зібрання в цілому підтримали Концепцію реформи місцевого самоврядування та проект змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади, а також внесли наступні пропозиції:
- Повноваження органів місцевого самоврядування, визначені законом, мають бути забезпечені відповідними ресурсами;
- Для формування дієвих органів місцевого самоврядування та децентралізації державної влади необхідно чітко розробити фінансово-економічні обґрунтування, план розвитку інфраструктури та забезпечити їх висококваліфікованими кадрами.


14 серпня заступник голови Бродівської райдержадміністрації з гуманітарних питань Леся Мриглод взяла участь в обговоренні змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади, яке проходило в приміщенні Комарівської сільської ради за участю активу сільської ради та представників місцевої громади.


Тривають обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади

 

Згідно графіку, затвердженого дорученням голови облдержадміністрації, 12 серпня у Бродівській райдержадміністрації відбулось обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади за участю членів Районного організаційного комітету з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади. Відкрила і провела засідання організаційного комітету заступник голови Бродівської райдержадміністрації з гуманітарних питань Леся Мриглод. Про запропоновані зміни до Конституції України, їх суть та очікувані результати цих змін розповіли: головний спеціаліст організаційного відділу апарату райдержадміністрації Оксана Шишка, голова Бродівської районної ради Ольга Шайдулліна, головний спеціаліст відділу економічного розвитку, інвестицій та торгівлі райдержадміністрації Наталія Ковальська, головний спеціаліст відділу культури, туризму та охорони культурної спадщини райдержадміністрації Дем’ян Лесик та інші. За результатами проведеного обговорення було сформовано низку пропозицій щодо змін до Конституції України.


7 серпня заступник голови Бродівської райдержадміністрації з гуманітарних питань Леся Мриглод взяла участь в обговоренні змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади, яке проходило в приміщенні Лешнівської сільської ради за участю активу сільської ради та представників місцевої громади.


6 серпня комісія для проведення перевірок за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади очолювана заступником голови Бродівської райдержадміністрації з гуманітарних питань Лесею Мриглод здійснила перевірку виконання делегованих повноважень виконкомом Маркопільської сільської ради. Крім цього, заступник голови райдержадміністрації оглянула об’єкти соціальної інфраструктури (школа, ФАП, Народний дім, бібліотека), що розташовані в с. Маркопіль, ознайомилась із їх роботою, готовністю до роботи у осінньо-зимовай період, матеріально-технічним забезпеченням тощо. Також Леся Мриглод та члени комісії взяли участь в обговоренні змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади, яке проходило в сесійній залі сільської ради за участю активу сільської ради та представників місцевої громади.

 


На виконання доручення голови Бродівської райдержадміністрації 29 липня в сесійній залі Бродівської міської ради відбулось обговорення проекту змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади. В обговоренні взяли участь: голова Бродівської райдержадміністрації Руслан Шишка, його заступник з гуманітарних питань Леся Мриглод, перший заступник Бродівського міського голови Роман Сподарик, секретар Бродівської міської ради Михайло Чунгін, секретар виконкому міської ради Марія Степанків, працівники міської ради, депутати міської ради, представники управлінь та відділів райдержадміністрації, а також представники районних ЗМІ. Розпочав обговорення перший заступник Бродівського міського голови Роман Сподарик, який ознайомив присутніх із ключовими змінами, що стосуються деяких розділів та статей проекту Конституції України. Начальник юридичного відділу апарату райдержадміністрації Марія Повшак детально зупинилась на запропонованій моделі реформованої системи органів влади на місцях та її особливостях. В результаті обговорення було висловлено та сформовано низку пропозицій до проекту змін до Конституції України.


 УКРАЇНА

 

БРОДІВСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
26 червня 2014 року Броди № 300

Про організацію проведення
у Бродівському районі обговорення змін
до Конституції України
щодо децентралізації державної влади

 

З метою виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2014 року №451-р «Про організацію громадського обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади», доручень Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 16 травня 2014 року № 18339/0/1-14, за результатами селекторної наради 14 травня 2014 року з питання «Про організацію громадського обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади» та від 26.05.2014 № 19618/0/1-14 до Плану заходів з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади від 23 травня 2014 року, доручення Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29 травня 2014 року № 7/19-6423,а також розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 23 червня 2014 року №253/0/5-14 «Про організацію проведення у Львівській області обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади:
1. Створити Районний організаційний комітет з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади (далі – Районний організаційний комітет) та затвердити його склад згідно з додатком.
2. Затвердити План заходів з проведення обговорення у Бродівському районі змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади (далі – План заходів), що додається.
3. Організаційному відділові апарату районної державної адміністрації (Борячок О.Є.):
3.1. До 5 липня 2014 року скласти графік проведення заходів з обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади на території району.
3.2. Забезпечити упродовж липня-вересня 2014 року організацію та проведення у кожній територіальній громаді обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади із залученням громадськості, наукових та ділових кіл та своєчасне виконання Плану заходів.
4. Відділу економічного розвитку, промисловості та торгівлі районної державної адміністрації (Удич Л.Є.) забезпечити упродовж проведення обговорень змін до Конституції України щомісячне (до 1 числа місяця) інформування Департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості обласної державної адміністрації про стан виконання Плану заходів з проведення обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади.
5. Відповідальним за виконання заходів, затверджених Планом заходів, щомісячно (до 25 числа місяця) інформувати відділ економічного розвитку, промисловості та торгівлі районної державної адміністрації про стан виконання цих заходів.
6. Сектору зв’язків із ЗМІ, громадськістю та доступу до публічної інформації апарату районної державної адміністрації (Чорній І.О.), редакції районної газети «Голос відродження» (Зробок Б.І.), районній комунальній телерадіокомпаніїї «Броди» (Булишин В.С.) сприяти висвітленню у засобах масової інформації обговорення змін до Конституції України щодо децентралізації державної влади.
7. Контроль за виконанням розпорядження покласти на першого заступника голови райдержадміністрації Прокопець О.П.

Голова районної
державної адміністрації Р.В.Шишка

Детальніше

Порівняльна таблиця до проекту Закону України

"Про внесення змін до Конституції України

(щодо децентралізації влади)"

Чинна редакція Конституції України Пропозиції змін до Конституції України
Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить:

Стаття 85. До повноважень Верховної

Ради України належить:

29) утворення і ліквідація районів, встановлення і

зміна меж районів і міст, віднесення населених

пунктів до категорії міст, найменування і

перейменування населених пунктів і районів;

вилучити

30) призначення чергових та позачергових

виборів до органів місцевого самоврядування;

вилучити

Стаття 116. Кабінет Міністрів України:

 Стаття 116. Кабінет Міністрів України:

 

 

2.1) приймає рішення щодо утворення і

ліквідації районів, встановлення і зміни

меж районів і міст, віднесення

населених пунктів до категорії міст,

найменування і перейменування

населених пунктів і районів;

Стаття 118. Виконавчу владу в областях і

районах, містах Києві та Севастополі здійснюють

місцеві державні адміністрації.

 

Стаття 118. Виконавчу владу в областях

і районах, місті Києві та у Севастополі

здійснюють голови державних представництв.

Особливості здійснення виконавчої влади у

містах Києві та Севастополі визначаються

окремими законами України.

 

Особливості здійснення виконавчої

влади у місті Києві, Севастополі

визначаються окремими законами України.

Склад місцевих державних адміністрацій

формують голови місцевих державних адміністрацій

 вилучити

Голови місцевих державних адміністрацій

призначаються на посаду і звільняються з

посади Президентом України за поданням

Кабінету Міністрів України.

 

Голови державних представництв

призначаються на посаду та

звільняються з посади

Президентом України за поданням

Кабінету Міністрів України в порядку,

визначеному законом.

Голови місцевих державних адміністрацій

при здійсненні своїх повноважень відповідальні

перед Президентом України і Кабінетом Міністрів

України, підзвітні та підконтрольні органам

виконавчої влади вищого рівня.

 

Голови державних представництв при

здійсненні своїх повноважень підзвітні

Президенту України, відповідальні

та підконтрольні перед Кабінетом

Міністрів України.

Місцеві державні адміністрації підзвітні і

підконтрольні радам у частині повноважень,

делегованих їм відповідними районними чи

обласними радами.

 вилучити

Місцеві державні адміністрації підзвітні і

підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.

Рішення голів місцевих державних адміністрацій,

що суперечать Конституції та законам України,

іншим актам законодавства України, можуть

бути відповідно до закону скасовані Президентом

України або головою місцевої державної

адміністрації вищого рівня.

 вилучити

Обласна чи районна рада може висловити

недовіру голові відповідної місцевої державної

адміністрації, на підставі чого Президент України

приймає рішення і дає обґрунтовану відповідь.

вилучити

Якщо недовіру голові районної

чи обласної державної адміністрації висловили

дві третини депутатів від складу відповідної ради,

Президент України приймає рішення про відставку

голови місцевої державної адміністрації.

вилучити

Стаття 119. Місцеві державні адміністрації на

відповідній території забезпечують:

Стаття 119. Голови державних

представництв на відповідній території:

1) виконання Конституції та законів України,

актів Президента України, Кабінету Міністрів

України, інших органів виконавчої влади;

1) здійснюють нагляд за

відповідністю актів органів

місцевого самоврядування

Конституції та законам України;

2) законність і правопорядок; додержання

прав і свобод громадян;

2) координують та спрямовують

роботу державних інспекцій на

місцевому рівні;

3) виконання державних і регіональних програм

соціально-економічного та культурного розвитку,

програм охорони довкілля, а в місцях компактного

проживання корінних народів і національних

меншин - також програм їх національно-культурного

розвитку;

3) координують роботу територіальних

органів центральних органів

виконавчої влади;

4) підготовку та виконання відповідних обласних і

районних бюджетів;

4) координують діяльність усіх

територіальних органів центральних

органів виконавчої влади та органів

місцевого самоврядування в умовах

надзвичайного  та воєнного стану;

5) звіт про виконання відповідних бюджетів

та програм;

5) здійснюють інші повноваження,

визначені Конституцією та законами України.

6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;

Рішення голів державних представництв,

що суперечать Конституції та законам

України, можуть бути відповідно до закону

скасовані Кабінетом Міністрів України.

7) реалізацію інших наданих державою, а також

делегованих відповідними радами повноважень.

 

Розділ IX
ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ УСТРІЙ УКРАЇНИ

Розділ IX
АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ

УСТРІЙ УКРАЇНИ

Стаття 132.

Територіальний устрій України ґрунтується на

засадах єдності та цілісності державної території,

поєднання централізації і децентралізації у

здійсненні державної влади, збалансованості і

соціально-економічного розвитку регіонів, з

урахуванням їх історичних, економічних,

екологічних, географічних і демографічних

особливостей, етнічних і культурних традицій.

Стаття 132.

Адміністративно-територіальний устрій

України ґрунтується на засадах єдності

та цілісності державної території,

децентралізації у здійсненні державної

влади, повсюдності та спроможності

місцевого самоврядування, сталого

розвитку адміністративно-територіальних

одиниць, з урахуванням їх історичних,

економічних, екологічних, географічних

і демографічних особливостей, етнічних

і культурних традицій.

Стаття 133.

Систему адміністративно-територіального устрою

України складають: Автономна Республіка Крим,

області, райони, міста, райони в містах, селища і села.

Стаття 133. 

Систему адміністративно-територіального

устрою складають адміністративно-

територіальні одиниці: регіони, райони, громади.

 

Умови та порядок утворення, ліквідації

адміністративно-територіальних одиниць

визначаються законом.

До складу України входять: Автономна

Республіка Крим, Вінницька, Волинська,

Дніпропетровська, Донецька, Житомирська,

Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська,

Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська,

Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська,

Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська,

Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська

області, міста Київ та Севастополь.

Регіонами України є: Автономна

Республіка Крим, Вінницька, Волинська,

Дніпропетровська, Донецька,

Житомирська, Закарпатська, Запорізька,

Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська,

Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська,

Полтавська, Рівненська, Сумська,

Тернопільська, Харківська, Херсонська,

Хмельницька, Черкаська, Чернівецька,

Чернігівська області, місто Київ, Севастополь.

 

Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус,

який визначається законами України.

Статус та адміністративно-територіальний

устрій міста Києва як столиці України та

Севастополя визначаються окремими

законами України.

Громадою є утворена в порядку,

визначеному законом, адміністративно-

територіальна одиниця, яка включає один

або декілька населених пункти (село, селище,

місто), а також прилеглі до них території.

 Розділ XI
МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

Розділ XI
МІСЦЕВЕ САМОВРЯДУВАННЯ

 

Стаття 140. Місцеве самоврядування є правом

територіальної громади - жителів села чи добровільного

об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл,

селища та міста - самостійно вирішувати питання

місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Стаття 140. Місцеве самоврядування є

правом і спроможністю жителів громад

в межах Конституції і законів України

самостійно вирішувати питання місцевого

значення в інтересах місцевого населення

як безпосередньо так і через органи

місцевого самоврядування.

 

Особливості здійснення місцевого самоврядування

в містах Києві та Севастополі визначаються

окремими законами України.

 

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною

громадою в порядку, встановленому законом, як

безпосередньо, так і через органи місцевого

самоврядування: сільські, селищні, міські ради

та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування громади

є відповідно голова громади - сільський,

селищний, міський голова; рада громади -

сільська, селищна, міська рада; виконавчі

органи ради.

Органами місцевого самоврядування, що

представляють спільні інтереси територіальних громад

сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Органами місцевого самоврядування, що 

представляють спільні інтереси громад

району є районна рада та її виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування,

що  представляють спільні інтереси громад

області є обласна рада та її виконавчі органи.

Розмежування повноважень у системі

органів місцевого самоврядування та

їх виконавчих органів  різних рівнів

здійснюється за принципом субсидіарності.

Органи місцевого самоврядування, що

діють на рівні областей здійснюють

визначені законом повноваження, які

виходячи з обсягу і характеру завдань,

вимог досягнення ефективності та

економії  найкращим чином можуть

бути здійснені на цьому рівні.

Особливості організації місцевого

самоврядування в місті Києві та у

Севастополі визначаються окремими

законами України.

Питання організації управління районами в містах

належить до компетенції міських рад.

 

Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти

за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні,

квартальні та інші органи самоорганізації

населення і наділяти їх частиною власної

компетенції, фінансів, майна.

Сільські, селищні, міські ради можуть

наділяти органи самоорганізації населення

частиною компетенції своїх виконавчих органів.

 

Стаття 141. До складу сільської, селищної,

міської, районної, обласної ради входять депутати,

які обираються жителями села, селища, міста,

району, області на основі загального, рівного, прямого

виборчого права шляхом таємного голосування.

Строк повноважень сільської, селищної, міської, районної,

обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах,

становить п'ять років. Припинення повноважень сільської,

селищної, міської, районної, обласної ради має

наслідком припинення повноважень депутатів

відповідної ради.

Стаття 141. Сільські, селищні, міські,районні,

обласні ради складаються із депутатів, які

обираються жителями громад на основі

загального, рівного, прямого виборчого

права шляхом таємного голосування. Строк

повноважень сільської, селищної, міської,

районної, обласної ради, депутати якої обрані

на чергових виборах, становить п'ять років.

Припинення повноважень сільської, селищної,

міської, районної, обласної ради, має наслідком

припинення повноважень депутатів відповідної

ради. Порядок формування районних та обласних рад

повинен забезпечувати представництво громад.

 

Територіальні громади на основі загального, рівного,

прямого виборчого права обирають шляхом таємного

голосування відповідно сільського, селищного, міського

голову, який очолює виконавчий орган ради та головує

на її засіданнях. Строк повноважень сільського,

селищного, міського голови, обраного на чергових

виборах, становить п'ять років.

Жителі громади на основі загального, рівного, прямого

виборчого права обирають шляхом таємного голосування

відповідно сільського, селищного, міського голову, який

очолює виконавчий орган ради. Строк повноважень

сільського, селищного, міського голови, обраного на

чергових виборах, становить п'ять років.

 

Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних,

обласних рад, сільських, селищних, міських голів

відбуваються в останню неділю жовтня п'ятого

року повноважень відповідної ради чи відповідного

голови, обраних на чергових виборах.

Чергові вибори сільських, селищних,

міських, районних, обласних рад,

сільських, селищних, міських голів

відбуваються в останню неділю жовтня

п’ятого року повноважень відповідної

ради чи відповідного голови, обраних

на чергових виборах.

Позачергові вибори сільських, селищних,

міських, районних, обласних рад сільських,

селищних, міських голів призначаються

згідно із законом у місячний строк з

часу настання відповідних правових підстав.

 

Статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та

їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації,

ліквідації визначаються законом.

Статус сільських, селищних, міських голів, депутатів місцевих

рад та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації

та ліквідації виконавчих органів місцевих рад, їхні

повноваження визначаються законом.

 

Голова районної та голова обласної ради обираються

відповідною радою і очолюють виконавчий апарат ради.

Голови районної та обласної рад обираються відповідними

радами та очолюють виконавчий комітет ради. Районна

та обласна рада за поданням обраного голови формує

склад виконавчого комітету ради.

Стаття 142.

Матеріальною і фінансовою основою місцевого

самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи

місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси,

що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст,

районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної

власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Стаття 142. Матеріальною і фінансовою основою місцевого

самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи

місцевих бюджетів, в тому числі місцеві податки і збори,

частина загальнодержавних податків, земля, природні

ресурси, що є у власності сільських, селищних, міських

громад, а також об'єкти, що є у власності районних і обласних

рад. Обсяг фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування

відповідає повноваженням, передбаченим Конституцією

та законами.

 

Територіальні громади сіл, селищ і міст можуть об'єднувати

на договірних засадах об'єкти комунальної власності,

а також кошти бюджетів для виконання спільних проектів

або для спільного фінансування (утримання) комунальних

підприємств, організацій і установ, створювати

для цього відповідні органи і служби.

 

 

Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів

місцевого самоврядування, фінансово підтримує

місцеве самоврядування. Витрати органів місцевого

самоврядування, що виникли внаслідок рішень органів

державної влади, компенсуються державою.

Витрати органів місцевого самоврядування, що виникли внаслідок

рішень органів державної влади, компенсуються державою .

 

Стаття 143.

Територіальні громади села, селища, міста

безпосередньо або через утворені ними органи місцевого

самоврядування управляють майном, що є в комунальній

власності; затверджують програми соціально-економічного

та культурного розвитку і контролюють їх виконання;

затверджують бюджети відповідних

адміністративно-територіальних одиниць і контролюють

їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори

відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих

референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють,

реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства,

організації і установи, а також здійснюють контроль

за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення,

віднесені законом до їхньої компетенції.

Стаття 143. Органи місцевого самоврядування та їх посадові

особи вирішують питання місцевого самоврядування віднесені

законом до їх компетенції.

 

Обласні та районні ради затверджують програми

соціально-економічного та культурного розвитку

відповідних областей і районів та контролюють їх виконання;

затверджують районні і обласні бюджети, які

формуються з коштів державного бюджету для їх

відповідного розподілу між територіальними громадами

або для виконання спільних проектів та з коштів,

залучених на договірних засадах з місцевих бюджетів

для реалізації спільних соціально-економічних і

культурних програм, та контролюють їх виконання;

вирішують інші питання, віднесені законом

до їхньої компетенції.

 

Органам місцевого самоврядування можуть

надаватися законом окремі повноваження органів

виконавчої влади. Держава фінансує здійснення

цих повноважень у повному обсязі за рахунок

коштів Державного бюджету України або шляхом

віднесення до місцевого бюджету у встановленому

законом порядку окремих загальнодержавних

податків, передає органам місцевого

самоврядування відповідні об'єкти державної власності.

Органам місцевого самоврядування можуть надаватися

законом окремі повноваження органів виконавчої влади.

Держава фінансує здійснення цих повноважень у

повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету

України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у

встановленому законом порядку окремих загальнодержавних

податків, передає органам місцевого самоврядування

відповідні об'єкти державної власності.

Органи місцевого самоврядування з питань

здійснення ними повноважень органів

виконавчої влади підконтрольні відповідним

органам виконавчої влади.

Стаття 144. Органи місцевого самоврядування

в межах повноважень, визначених законом,

приймають рішення, які є обов'язковими

до виконання на відповідній території.

Стаття 144. Органи місцевого самоврядування в межах

повноважень, визначених законом, приймають рішення,

які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення органів місцевого самоврядування

з мотивів їх невідповідності Конституції чи

законам України зупиняються у встановленому

законом порядку з одночасним зверненням до суду.

Рішення органів місцевого самоврядуванням з мотивів їх

невідповідності Конституції і законам України в порядку і

строки, визначені законом зупиняються головами відповідних

державних представництв з одночасним зверненням до суду.

 

Розділ XV
ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

1. Цей Закон набирає чинності з дня наступного за днем його офіційного опублікування за винятком

статей 118, 119, 133, 140-144, які  набирають чинності з дня набрання чинності законів щодо

адміністративно-територіального устрою, місцевого самоврядування, місцевих державних представництв, 

необхідність підготовки яких випливає з цього Закону, але не пізніше ніж через 6 місяців з дня набрання

чинності цим Законом.

2. Сільські, селищні, міські, районні та обласні ради, місцеві державні адміністрації продовжують здійснювати

свою діяльність до формування складу рад, обраних на новій територіальний основі, сформованій відповідно

до  законодавства, ухваленого  відповідно до п.1. перехідних положень.

3. Кабінету Міністрів України протягом 6 місяців з дня ухвалення цього Закону, підготувати та внести на

розгляд Верховної Ради України

законопроекти, необхідність підготовки яких випливає з цього Закону.

  


КОНЦЕПЦІЯ 
реформування місцевого самоврядування та 
територіальної організації влади в Україні

 

Проект

Концепцію реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні (далі – Концепція) розроблено з урахуванням вимог Європейської хартії місцевого самоврядування, положень Програми економічних реформ на 2010 – 2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» з метою якісного підвищення спроможності органів місцевого самоврядування здійснювати регулювання і управління суттєвою частиною суспільних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах населення.

1. Проблема, яка потребує розв’язання

Необхідність реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади викликана низкою причин.

Існуюча в Україні система місцевого самоврядування сьогодні не відповідає очікуванням та потребам суспільства. Функціонування місцевого самоврядування у більшості територіальних громад не забезпечує створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання мешканцям територіальних громад якісних та доступних публічних послуг на основі сталого розвитку дієздатної громади.

Фактично, закріплене в Конституції України право «територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України» у більшості територіальних громад залишилось не реалізованим.

Через велику подрібненість територіальних громад, відсутність власних можливостей розвитку, старіння населення, значний відтік економічно активної його частини у великі міста чи за межі України поліпшити якість надання членам територіальних громад, насамперед сільських та селищних, гарантованих державою якісних соціальних та адміністративних послуг, відповідальність за які несуть органи місцевого самоврядування, на нинішній територіальній та законодавчій основі немає можливості.

При зменшенні чисельності сільського населення з 1991 року донині на 2,5 млн. осіб та зменшенні кількості сільських населених пунктів на 348 одиниць збільшилась кількість сільських рад на 1067 одиниць.

Із 12 тисяч існуючих територіальних громад більш ніж половина – з чисельністю жителів менше 3 тис. чоловік. З них 4809 територіальних громад мають менше однієї тисячі жителів. 1129 територіальних громад – з чисельністю жителів менше 500 чоловік. У більшості з них не утворено виконавчих органів місцевих рад, як це передбачено чинним законодавством. У таких територіальних громадах немає бюджетних установ, комунальних підприємств тощо. Місцева рада такої територіальної громади фактично не може реалізовувати надані їй законом повноваження.

Дотаційність 5419 місцевих бюджетів становить понад 70%,
483 територіальні громади на 90% утримуються за рахунок коштів державного бюджету.

Необхідність постійної фінансової підтримки малочисельних територіальних громад з використанням системи дотацій вирівнювання, яка реалізується через районні бюджети, стримує розвиток малих міст та великих селищ – потенційних точок економічного зростання.

Об’єктивні процеси розвитку України визначатимуть подальше прискорення темпів урбанізації, що спричинить зростання чисельності міського населення, розширення меж міст, ускладненить вирішення проблем забезпечення жителів відповідною інфраструктурою, соціальними послугами.

Усе це потребує, з одного боку, розширення повноважень представницьких та виконавчих органів місцевого самоврядування міст, з іншого – впровадження ефективних механізмів контролю за економним та ефективним використанням місцевих ресурсів членами їхніх територіальних громад.

Суттєвого вдосконалення потребує і система територіальної організації влади, реформування якої має бути спрямоване на підвищення ефективності управління суспільним розвитком у просторовому вимірі.

За змістом Конституції України система територіальних громад та утворюваних ними органів місцевого самоврядування нерозривно пов’язана із системою відповідних адміністративно-територіальних одиниць, що є просторовою основою для організації та діяльності не тільки органів місцевого самоврядування, а й місцевих органів державної влади.

Законодавча невизначеність територіальної основи місцевого самоврядування, диспропорції системи адміністративно-територіального устрою (розривність цілісної території адміністративно-територіальної одиниці, перебування територіальних громад сіл, селищ, міст у складі інших територіальних громад та на територіях інших адміністративно-територіальних одиниць, перебування окремих районів у юрисдикції міст) призводять до компетенційних спорів між органами місцевого самоврядування, а також між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади.

Існуюча система територіальної організації влади занадто громіздка, вимагає значних коштів для свого утримання, надмірно централізована, припускає дублювання функцій, притаманних органам місцевого самоврядування. Вона не адаптована до сучасних методів надання адміністративних послуг, зокрема інформаційно-комунікаційних технологій.

2. Мета та етапи реалізації Концепції

Метою реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади є підвищення якості життя людей у містах, селищах та селах шляхом забезпечення спроможності органів місцевого самоврядування створювати економічні та соціальні умови розвитку територіальних громад та їх об’єднань, а також забезпечення місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами центральних органів виконавчої влади територіальної доступності жителів цих територіальних громад до адміністративних, соціальних та інших послуг.

Реалізувати Концепцію планується двома етапами:

перший етап – підготовчий (2012 рік).

другий етап – формування соціально-політичної бази реформи та її проведення (2013 – 2015 роки).

Шляхи і способи розв’язання проблеми

Досягнення мети реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади передбачає:

створення правових умов добровільного об’єднання територіальних громад, в яких утворюються дієздатні органи місцевого самоврядування, спроможні виконувати законодавчо визначені повні та виключні власні, а також делеговані державою повноваження;

недопущення дублювання повноважень, функцій та завдань органів місцевого самоврядування різних рівнів;

максимальне залучення жителів територіальних громад до прийняття управлінських рішень, сприяння подальшому розвиткові сучасних форм безпосередньої демократії на місцях;

забезпечення відкритості та підзвітності населенню територіальних громад діяльності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб;

розроблення механізмів контролю за якістю надання населенню адміністративних, соціальних та інших законодавчо визначених послуг;

передачу функцій від місцевих органів виконавчої влади та територіальних органів центральних органів виконавчої влади органам місцевого самоврядування, які мають найтісніший контакт з громадянином;

створення достатніх матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення виконання завдань органами місцевого самоврядування;

реформування органів публічної влади на місцевому та регіональному рівнях за принципом оптимального забезпечення населення адміністративними і соціальними послугами, яке зменшує диспропорції у доступі громадян до цих послуг та їх якості.

Реалізувати Концепцію передбачається декількома етапами.

Перший етап – підготовчий (2012 рік), який передбачає:

- розроблення проектів актів законодавства з питань визначення механізму добровільного об’єднання територіальних громад, державної підтримки такого об’єднання, статусу об’єднаних територіальних громад, врегулювання питань встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць, назв населених пунктів і віднесення їх до певних категорій;

- визначення повних та виключних власних повноважень, прав та відповідальності органів місцевого самоврядування за надання послуг жителям відповідних територіальних громад;

- стандартизацію послуг, що надаються в межах територіальних громад їх жителям;

- розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування різних рівнів, місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами центральних органів виконавчої влади;

- комплексність підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації посадових осіб органів місцевого самоврядування з використанням кращих національних та європейських практик і стандартів.

Другий етап – формування соціально-політичної бази реформи та її проведення (2013 – 2015 роки), який передбачає:

- проведення широкої інформаційно-роз’яснювальної роботи;

- формування об’єднаних територіальних громад та державну підтримку створення їхньої інфраструктурної бази;

- формування комунальної власності об’єднаних територіальних громад на законодавчому рівні;

- прийняття законів про місцеве самоврядування (нова редакція), про місцеві державні адміністрації (нова редакція), внесення змін до бюджетного та податкового законодавства з метою розширення можливостей формування власної бази місцевих бюджетів розвитку; інших законодавчих актів у сфері земельних, господарських, цивільних відносин, охорони навколишнього середовища та інших важливих питань життєдіяльності громад;

- проведення стандартизації та сертифікації адміністративних послуг, які надаються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування;

- формування нової системи територіальної організації влади
(як державної влади на місцевому рівні, так і місцевого самоврядування);

- визначення повноважень органів місцевого самоврядування районів та областей;

- створення конституційної основи утворення виконавчих органів обласних та районних рад і розмежування повноважень між ними та відповідними місцевими державними адміністраціями;

- проведення місцевих виборів з урахуванням оновленої системи органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади.

Розв’язання проблеми базується на положеннях Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування і здійснюється на засадах законності та верховенства права, державної підтримки місцевого самоврядування, партнерства держави та місцевого самоврядування, повсюдності місцевого самоврядування, правовій, організаційній та матеріальній автономності місцевого самоврядування; підзвітності та підконтрольності органів і посадових осіб місцевого самоврядування територіальній громаді та у межах делегованих повноважень органам виконавчої влади; субсидіарності.

Таким чином, першочергово реформування місцевого самоврядування здійснюється на рівні територіальних громад на основі чинної Конституції України, далі реформа здійснюється на рівні районів та областей, де має відбутись перерозподіл повноважень між місцевими державними адміністраціями та місцевими радами на користь останніх, що потребує внесення змін до Конституції України.

Основні вимоги до реформування системи місцевого самоврядування:

- основою нової системи місцевого самоврядування мають стати об’єднані територіальні громади, які утворюються за законодавчо визначеною процедурою з власними органами самоврядування, в тому числі виконавчими органами рад. Жителі, об’єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що не є самостійною адміністративно-територіальною одиницею, формують органи самоорганізації населення, які входять до системи органів місцевого самоврядування відповідної територіальної громади, що є самостійною адміністративно-територіальною одиницею;

- відсутність на території територіальної громади (адміністративно-територіальної одиниці) інших територіальних громад (адміністративно-територіальних одиниць такого ж рівня); визначення чітких меж кожної територіальної громади (адміністративно-територіальних одиниць такого ж рівня); повсюдність юрисдикції органів місцевого самоврядування на територіях відповідних адміністративно – територіальних одиниць;

- утворення обласними і районними радами, як органами регіонального врядування, власних виконавчих органів;

- визначення повних та вичерпних обов’язкових повноважень органів місцевого самоврядування базового, районного та обласного рівнів з обов’язковим застосуванням принципу субсидіарності;

- формування повноважень місцевих органів виконавчої влади здійснюється після визначення повноважень на кожному рівні місцевого самоврядування;

- повноваження до органів місцевого самоврядування передаються державою, якщо на відповідному рівні створено представницькі органи місцевого самоврядування та підпорядковані їм виконавчі органи;

- у процесі передачі повноважень державою до органів місцевого самоврядування враховується їхня спроможність реалізувати ці повноваження; забезпечується достатній рівень фінансового забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування;

- законодавче визначення стандартів послуг (адміністративних та соціальних), що надаються на кожному рівні місцевого самоврядування; встановлення індикаторів та критеріїв оцінки якості надання цих послуг;

- забезпечується ефективна та процедурно визначена система контролю з боку місцевих органів виконавчої влади за виконанням органами місцевого самоврядування Конституції та законів України;

- створюється законодавчо визначена чітка система контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування з боку жителів територіальних громад та їх об’єднань.

Основні вимоги до реформування системи територіальної організації влади:

- на рівні областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва та Севастополя та на рівні районів діятимуть місцеві державні адміністрації, які наділяються повноваженнями контролю за законністю актів органів місцевого самоврядування на відповідній території, координують діяльність територіальних органів центральних органів виконавчої влади. Інші повноваження місцевих державних адміністрацій визначатимуться виходячи з принципу субсидіарності;

- територіальні органи центральних органів виконавчої влади здійснюють контрольні функції щодо забезпечення виконання законодавства України на відповідній території, надають адміністративні послуги населенню та юридичним особам у найбільш прийнятній формі та спосіб, здійснюють постійний моніторинг диспропорцій у доступі до послуг на відповідній території;

- формування та структура територіальних органів центральних органів виконавчої влади має визначатися максимальним доступом громадян та юридичних осіб до послуг, що надаються цими органами.

4. Очікувані результати

Очікуваними результатами реформи є:

формування територіальних громад, здатних і спроможних самостійно або через органи місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення;

створення умов для економічного та соціального розвитку територіальних громад та їх об’єднань;

чіткий розподіл повноважень між рівнями органів місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади та територіальними органами центральних органів виконавчої влади;

організаційна та матеріальна автономія територіальних громад та органів місцевого самоврядування, наближення якості їхньої діяльності до принципів Європейської хартії місцевого самоврядування;

наближення надання адміністративних та соціальних послуг до жителів територіальних громад та їхніх об’єднань, підвищення якості цих послуг;

формування системи контролю з боку держави та населення за наданням адміністративних послуг; зменшення диспропорцій у доступі до послуг у різних територіальних громадах;

покращення на цій основі якості життя людини в українських містах, селищах та селах.

5. Обсяг фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів

Пропонується здійснювати реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади за рахунок державного та місцевих бюджетів у межах асигнувань, що передбачатимуться у відповідних бюджетах на відповідний рік.

Для реалізації реформи можуть бути залучені також міжнародна технічна та фінансова допомога.


 

 

222222 2222 3222 4222 5222 6222 7222 8222 9222 10222 11222 12222 13222 14

222 15

222 16222 17222 18

222 19222 20222 21222 22222 23
Український рейтинг TOP.TOPUA.NET